SHBA/ 3 të vdekur pas përmbytjeve në Midwest

409
In this March 14, 2019, photo Men go to check on cabins at River Resort near Yutan, Neb. A late-winter storm system continued its trek across the Midwest, expecting to send rain and snow into Minnesota and Illinois on Friday after leaving devastating flooding in parts of eastern Nebraska and Iowa. (Jeff Bundy/Omaha World-Herald via AP)
Sigal

Tre të vdekur, dy të humbur dhe mijëra persona të evakuuar nga banesat e tyre është bilanci i motit të keq që ka goditur në ditët e fundit disa Shtete të Midwestit amerikan. Sipas asaj që raporton Bbc online janë regjistruar përmbytje rekord dhe lumenjtë kanë dalë nga shtrati për shkak të shirave të furishëm.

Javën e kaluar u goditën nga moti i keq Wisconsin, Minnesota dhe Sud Dakota. Të premten e kaluar një 52 vjeçar vdiq, pasi makina me të cilën ai udhëtonte u përfshi nga uji në jugperëndim të Iowa.

Në Nebraska një tjetër 50-vjeçar vdiq teksa përpiqej të ndihmonte disa shoferë në një urë e cila u shemb.
Të dielën ndër të tjera policia konfirmoi edhe vdekjen e një 80-vjecareje, që u mbyt nga uji. Dy persona të tjerë mbeten ende të humbur. Situata sipas shërbimit meteorologjik kombëtar, nuk do të ketë përmirësime deri në fund të javës.