Rusia po nxit tensione në Kosovë

431
Prestigjozja “The New York Times” ka shkruar sot se Rusia po nxit mosmarrëveshje në Ballkan. Sipas saj, Rusia po ushqen tensione në një zonë që dikur konsiderohej si triumf i diplomacisë amerikane.

“Në Serbi e Kosovë, inatet e vjetra po rishfaqen, teksa rajoni i Ballkanit që ka përjetuar aq shumë vuajtje gjatë shekullit të kaluar, po bëhet përsëri i rrezikshëm. Edhe një herë, Rusia është duke ushqyer tensionet, teksa kërkon të shfrytëzojë situatën politike në një zonë që konsiderohej dikur si një triumf i diplomacisë amerikane, por që tani mbetet një sfidë në rritje e NATO-s dhe Bashkimit Europian”- thuhet në shkrimin e New York Times.
Sigal