Rrjedhja e oksigjenit i merr jetën 22 personave në spitalin Covid

56
Sigal

Të paktën 22 pacientë vdiqën ditën e sotme në një spital në Indinë perëndimore pas një problemi në furnizimin e tyre me oksigjen të shkaktuar nga një cisternë që rrjedh, tha ministri i shëndetësisë. Incidenti ndodhi në qytetin e Nashik, një nga zonat më të goditura në Indi tha Rajesh Tope, ministri i shëndetësisë i Maharashtra, shteti më i pasur, ku ndodhet qyteti.

Pacientët që ishin në intubim në spitalin në Nashik kanë vdekur. Rrjedhja u vërejt në cisternën që furnizonte me oksigjen këta pacientë. Furnizimi i ndërprerë mund të lidhet me vdekjet e pacientëve në spital.

Kombi i dytë më i populluar në botë raportoi 295,041 infeksione të reja të Mërkurën për rritjen më të lartë ditore në botë, ndersa spitalet po përballen me shumë probleme dhe vështirësi. Vetëm Shtetet e Bashkuara kishin një rritje pak më të lartë një-ditore prej 297,430 rastesh në janar, megjithëse numri i tyre ka rënë ndjeshëm. 2.023 vdekjet e Indisë ishin gjithashtu më të lartat në pandemi.