Rrëshqitje dheu në Ekuador, humbin jetën 16 persona dhe 7 të zhdukur

79
Sigal

Të paktën 16 persona kanë vdekur në rrëshqitjet e dheut të shkaktuar nga reshjet e dendura në jug të Ekuadorit, tha qeveria të hënën.

Rrëshqitja e dheut ndodhi të dielën në mbrëmje, ku dhjetëra shtëpi u varrosën, 16 persona humbën jetën dhe rreth 500 persona u plagosën, tha në një deklaratë Sekretariati i Menaxhimit të Rrezikut (SNGR).

Presidenti i Ekuadorit Guillermo Lasso tha në Twitter se zjarrfikësit nga zonat fqinje ishin vendosur në fshatin Alausi në provincën Chimborazo, rreth 300 kilometra në jug të kryeqytetit, “për t’u kujdesur për qytetarët e prekur”.

Imazhet e shpërndara në mediat lokale treguan dhjetëra shpëtimtarë dhe civilë që përpiqeshin të pastronin mbeturinat me dorë në fund të natës me vetëm pishtarë për dritë në rajonin malor.

Autoritetet thanë se po kërkojnë shtatë persona të zhdukur. Që nga fillimi i vitit, shirat e dendur në Ekuador kanë çuar në vdekjen e 22 personave, kanë shkatërruar 72 shtëpi dhe kanë dëmtuar më shumë se 6,900, sipas SNGR.

Reshjet kanë shkaktuar afro 1000 ngjarje të rrezikshme, si rrëshqitje dheu dhe përmbytje.

Zona e prekur nga katastrofa e së dielës ishte në një zonë rreziku të caktuar “alarmi i verdhë” që nga shkurti për shkak të rrëshqitjeve të tjera të dheut.

Qeveria tha se kishte mobilizuar policinë kombëtare, forcat e armatosura, ministrinë e shëndetësisë dhe Kryqin e Kuq për të ndihmuar në përpjekjet e shpëtimit.

“Ne kemi aktivizuar strehim të përkohshëm dhe kemi mobilizuar ata që kanë humbur shtëpitë e tyre”, thuhet në një deklaratë të qeverisë në Twitter.