“Rizgjohet”pas katër shekujsh vullkani në Indonezi, zhyt vendin në errësirë

50

Një shpërthim i madh vullkanik ka ndodhur këtë të hënë në malin Sinabung në Indonezi, duke hedhur në erë materiale vullkanike deri në 5 mijë metra lartësi si dhe duke zhytur fshatrat përreth në errësirë totale.

Mediat e huaja raportojnë se fatmirësisht nuk ka patur viktima apo të plagosur, por njerëzve iu është kërkuar që të qëndrojnë të paktën 5 kilometra larg kraterit për të shmangur rrezikun e llavës.