Raporti mbi numrin e viktimave nga bombat bërthamore të Koresë së Veriut

562
Ndërsa tensionet rriten në gadishullin Korean, një raport i ri ka vlerësuar se nëse Koreja e Veriut do të hidhte arsenalin e saj bërthamor në Seul dhe Tokio, numri i të vdekurve mund të jetë deri në 2.1 milion, me rreth 8 milionë të lënduar.

Gjatë muajve të fundit, qëndrimi mes Phenianit dhe ShBA-ve dhe aleatëve të saj është duke u përshkallëzuar, me retorikë luftarake.

Midis këtyre tensioneve, një studim drejtuar nga Shkolla e Studimeve Ndërkombëtare të Avancuara të Universitetit Johns Hopkins – ka zbuluar pasojat e mundshme të një sulmi bërthamor të nisur nga Veriu drejt fqinjëve të saj.

Autori i raportit, Michael J. Zagurek Jr., vë në dukje se “historia është e mbushur me ‘aktorët e arsyeshëm’ të gabuar, sidomos në situata krizash ‘dhe se një test tjetër bërthamor apo raketor nga Koreja e Veriut mund të shkaktojë një reagim armiqësor nga Shtetet e Bashkuara.

Duke vlerësuar se Pheniani ka një arsenal bërthamor me 25 raketa, Zagurek llogariti se çfarë do të ndodhte nëse lideri Kim Jong-un vendos të nisë të gjitha ato në Seul dhe Tokio, pasi që të dyja Japonia dhe Koreja e Jugut janë aleatë kryesorë të SHBA-së.

Kontabiliteti për sistemet e mbrojtjes nga raketat, si THAAD, të vendosur në Korenë e Jugut dhe Aegis Ashore ABM, që do të instalohen në Japoni, tha se “jo të gjitha 25 raketat bërthamore të Koresë së Veriut do të shpërthenin mbi objektivat e tyre”.
Japonia është i vetmi vend që ka pasur dy bomba atomike që kanë shpërthyer në territorin e saj si një akt lufte.

Më 6 gusht 1945, një bombardues amerikan B-29 hodhi armë bërthamore të parë të vendosur në botë mbi Hiroshimën, duke vrarë 80.000 dhe duke zhdukur 90 për qind të qytetit.

Kjo u pasua tre ditë më vonë nga një bombë tjetër e rënë në Nagasaki, e cila vrau 40.000 të tjerë. Më parë atë vit, Tokio u bombardua nga aeroplanët amerikanë, duke çuar në 100,000 vdekje civile.
Sigal