Qëlloi motrën me thikë për prerjen e sallatës / Flet babai i fëmijëve

179
Sigal

Një ngjarje e rëndë dhe e pashpjegueshme ndodhi në ishullin grek në Rodos ku djali 12-vjeçar kapi thikën e kuzhinës dhe plagosi jo një herë por tre herë motrën e tij 11-vjeçare, duke plagosur rëndë kofshët e saj. Dy fëmijët e mitur jetonin me babin e tyre i cili është një punëtor ditor që kalon ditë e natë në ndërtime duke luftuar me varfërinë dhe jetesën, duke qenë i dëshpëruar vetëm pasi gruaja dhe nëna e dy fëmijëve vdiq rreth nëntë vjet më parë pas një sëmundjeje në tru. Mungesa e tij e shpeshtë në shtëpi mund të ketë luajtur një rol, siç tha ai vetë para Prokurorit, duke theksuar se ai nuk kishte vërejtur një incident të ngjashëm midis fëmijëve të tij në të kaluarën, ose një shpërthim të tillë zemërimi nga ana e djalit të tij 11-vjeçar.

Lexo edhe : Ndryshimet fiskale që hynë në fuqi këtë vit

“Ai nuk kishte treguar shenja të tilla agresioni” ishte fraza që ai përdori para prokurorit duke u përpjekur të shpjegonte këtë ngjarje. Avokati i tij, Stelios Alexandris, deklaroi se kjo ngjarje e pabesueshme ndodhi për një arsye të parëndësishme dhe qesharake. “Të dy vëllezërit u grindën se kush do ta priste sallatën në tryezën e familjes, duke pritur që babai i tyre të kthehej nga puna,” tha avokati.

Një rast qesharak që gati sa nuk përfundoi në tragjedi. 12-vjeçari, duke debatuar me motrën e tij se kush do të priste sallatën, nxori thikën e kuzhinës dhe shkaktoi tre prerje të thella në kofshë, duke bërë që ajo të humbte shumë gjak derisa u dërgua me ambulancë në Departamentin e Urgjencave të Spitalit të Përgjithshëm të Rhodes për ndihmën e parë. Vajza është në një gjendje shoku dhe shprehu dëshirën të lërë jo vetëm shtëpinë e saj por edhe Greqinë dhe të vendoset në Shqipëri në shtëpinë e tezes së saj. Ndërsa vëllai i saj, i cili u përpoq të justifikonte veten duke thënë se gjithçka ishte bërë për një shaka dhe se ai nuk kishte ndërmend ta dëmtonte atë. Me urdhër të prokurorit, sjellja e tij do të vlerësohet nga psikologët. Babai i dy fëmijëve, përmes avokatit të tij, Stelios Alexandris, ka pranuar vendimin e vajzës së tij për të lënë Greqinë dhe për të lëvizur në Shqipëri në shtëpinë e të afërmve të tyre, pasi ai përmendi se shëndeti i saj mendor dhe fizik është kryesorja. Derisa vajza të udhëtojë në Shqipëri, ajo do të qëndrojë përkohësisht në jetimoren e ishullit.

Lexo edhe : Rivendosja e madhe dhe formimi i njeriut të ri / Çfarë do të ndodhë me botën kur bllokimet të përfundojnë?