Putin i ngjitet “bishës” ushtarake dhe nxjerr “për shëtitje” ministrin e Mbrojtjes, video pushton mediat

229
Sigal

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe ministri i Mbrojtjes, Sergei Shoigu, dolën për vëzhgim me një automjet ushtarak në malet e Siberisë.

Imazhet janë shpërndarë gjatë së dielës dhe në të shfaqen dy zyrtarët e lartë që shëtisin në rajonin malor të mbuluar nga dëbora.

Sipas mediave ruse, ministri i ka treguar Putin dhe punishten e tij të drurit. Pushimet siberiane vijnë mes tensioneve të larta me Shtetet e Bashkuara të Amerikës lidhur me komentin e fundit të presidentit, Joe Biden.

Moska tërhoqi ambasadorin e saj nga SHBA për të diskutuar adresimin e akuzës së kreut të shtëpisë së bardhë, që e cilësoi Putin një vrasës.

Edhe presidenti rus iu përgjigj duke përdorur një frazë fëmijësh, duke thënë se “ai që e thotë një gjë të tillë, e ka bërë atë”. Gjithashtu Putin u shpreh i gatshëm për bisedime me Biden.