Princesha e Tajlandës kandidate për kryeministre

203

Princesha e Tailandës Ubolratana Mahidol, motra e madhe e mbretit aktual Vajiralongkorn, do të jetë kandidate për kryeministre në zgjedhjet tajlandeze të 24 marsit, gruaja e parë pas grushtit të Shtetit të 2014 dhe të juntës ushtarake.

Lajmin e ka bërë të ditur partia Thai Raksa Chart këtë mëngjes, që ka thënë që në ditët në vazhdim Mahidol do të regjistrojë kandidaturën.

Kjo parti konsiderohet shumë pranë Thaksin Shinawatra, ish kryeministër, i vetëshpallur që nga 2008.