Presidentja Vjosa Osmani udhëton drejt New Yorkut, takime me liderë botërorë

43
Sigal

Presidentja Vjosa Osmani ka udhëtuar për në New York, ku do të zhvillojë takime me liderë botërorë dhe organizata ndërkombëtare në kuadër të sesionit të 78-të të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara.

Zyra e Presidencës ka njoftuar se Osmani është ftuar të marrë pjesë në pritjen zyrtare të organizuar nga presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, si dhe në një pritje të veçantë, të organizuar nga Zonja e Parë e SHBA-së, Jill Biden.

“Përgjatë kësaj vizite, Presidentja në takime me homologët e saj do të flasë për zhvillimet e fundit në Kosovë, sikurse edhe për synimet e Kosovës për krijimin e raporteve me shtetet anëtare të OKB-së dhe anëtarësim në organizata ndërkombëtare. Ajo po ashtu do të marrë pjesë edhe në aktivitete e diskutime të shumta të organizuara nga shtetet aleate”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

Përveç takimeve, thuhet se Osmani do të mbajë diskutime në disa nga universitetet dhe institucionet më prestigjioze në SHBA.

Në agjendën e Osmanit do të jenë edhe një sërë aktivitetesh të përbashkëta me mërgatën shqiptare në Amerikë.