Presidenti meksikan vizitë në SHBA/ Pritet për darkë nga Trump në Shtëpinë e Bardhë

47

Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador takohet me homologun e tij amerikan, Donald Trump, për herë të parë të mërkurën, në një takim potencialisht të vështirë që ka tërhequr reagime nga disa demokratë amerikanë të pakënaqur, ndërkohë që po afron aq shumë zgjedhjeve presidenciale. Udhëheqësi i majtë ka braktisur kritikat ne vendi e tij për të vazhduar më tej me planet për të takuar Trump, raporton Reuters. Takimi ka për qëllim të festojë një marrëveshje të re tregtare të Amerikës së Veriut, por fërkimi për imigrim të paligjshëm dhe investime energjetike në Meksikë mund të dalë në sipërfaqe, ndërsa dy burrat u takuan të mërkurën pasdite. Lopez Obrador është shoqëruar nga një delegacion i zyrtarëve të biznesit, duke përfshirë njeriun më të pasur të Meksikës, magnatin e telekomunikacionit Carlos Slim. Ata do të darkojnë të mërkurën në mbrëmje me Trump dhe drejtuesit e biznesit të Amerikës, në Shtëpinë e Bardhë. Është e paqartë nëse Trump do të trajtojë mosmarrëveshjet midis kompanive amerikane dhe qeverisë së Lopez Obrador, e cila po rikthen përsëri një hapje të industrisë së energjisë 2013-14 në favor të një modeli të udhëhequr nga shteti, dhe ka hedhur në diskutim një numër kontratash të mëdha. Një zyrtar i lartë i administratës Trump tha se qeveria e Meksikës ishte zotuar të mbështesë ato kontrata.