Përsëritet ngjarja e Floyd në SHBA, policia dhu’non për vde’kje një postier me ngjyrë në Memphis

61
Sigal

Policia në Memphis, Tennessee në SHBA është nën presion për të shpjeguar se si një ndalim trafiku rezultoi në një “konfrontim” fatal me një shofer 29-vjeçar.
Tyre Nichols, i cili është me ngjyrë, vdiq nga lëndimet e paspecifikuara pasi u dhunua nga policia më 7 janar, thanë zyrtarët.

Familja e tij punësoi avokatin e shquar të lëndimeve personale Ben Crump për të filmuar incidentin.
Disa protesta janë zhvilluar në qytet që nga vdekja e z. Nichols.

Zyrtarët e qytetit thonë se oficerët e policisë e tërhoqën zotin Nichols për drejtim të pakujdesshëm dhe se dy “konfrontime” ndodhën gjatë ndalimit.

Autoritetet thonë se konftontimi i parë ndodhi kur oficerët iu afruan automjetit që drejtohej nga z. Nichols dhe ai u përpoq të largohej nga vendi i ngjarjes në këmbë. Ata thanë se konfrontimi tjetër ndodhi kur oficerët po përpiqeshin ta arrestonin.

Nichols u ankua për gulçim dhe u dërgua me ambulancë në spital ku ishte në gjendje kritike, thonë autoritetet.

Zyrtarët thanë, pa dhënë detaje, se zoti Nichols “u nënshtrua plagëve të tij” më 10 janar. Një shkak zyrtar i vdekjes ende nuk është bërë i ditur.

Shefi i policisë së qytetit tha të dielën se oficerët e përfshirë mund të përballen me masa disiplinore për shkelje të paspecifikuara të politikës.

Të afërmit kanë akuzuar oficerët se kanë goditur zotin Nichols dhe i kanë shkaktuar një atak në zemër. Ata duan që ata të shkarkohen dhe të akuzohen për vrasje.

Demonstratat u zhvilluan në vendin e kontrollit të trafikut dhe përpara komisariatit dhe Muzeut Kombëtar të të Drejtave Civile.

Familja, miqtë dhe aktivistët u mblodhën për një shërbim përkujtimor të martën, ku njerku i zotit Nichols, Rodney Wells, u tha dashamirësve: “Duhet të qëndrojmë të fortë, të luftojmë një luftë të tmerrshme dhe nuk do të luftojmë. pa zbritur një”.

Z. Crump, avokati i familjes, tha në një deklaratë: “Askush nuk duhet të vdesë kurrë nga një ndalesë e thjeshtë trafiku – pamjet janë e vetmja mënyrë për të parë narrativën e vërtetë se pse dhe si ajo që ndodhi me Tire.”

Pamjet janë premtuar të dalin në datën 27 janar nga ku do të shihet e gjithë ngjarja e ndodhur.