Përmbytja në Libi/ Vazhdojnë kërkimet për më shumë se 10,000 të zhdukur

43
Sigal

Zyrtarët thanë të premten se  qyteti lindor i Libisë Derna është mbyllur pasi punonjësit e shpëtimit vazhdojnë të kërkojnë për më shumë se 10,000 njerëz që janë ende të zhdukur pas përmbytjeve shkatërruese.

Numri i vlerësuar i vdekjeve ndryshonte, me disa zyrtarë që thanë se mbi 5,000 të vdekur. Ndërkohë, Gjysmëhëna e Kuqe dha një numër të vdekjeve prej më shumë se 11,300 në Derna, me 170 persona të tjerë të konfirmuar të vdekur diku tjetër në vend.

Ministri i Shëndetësisë i Libisë Lindore, Othman Abduljaleel tha se ekipet e shpëtimit ishin ende në kërkim të ndërtesave të rrënuara në qendër të qytetit dhe zhytësit po krehnin detin në të cilin qindra trupa u përfshinë nga përrua, ndërsa ndihma ndërkombëtare është derdhur gjithashtu.

Politikanë të lartë nga të dy anët e një vendi të ndarë midis administratave rivale perëndimore dhe lindore, duke përfshirë kryetarin e këshillit presidencial Mohamed al-Menfi në lindje dhe kryeministrin e përkohshëm të qeverisë së njohur ndërkombëtarisht me bazë në Tripoli, Abdel Hamid Dabaiba, kanë bërë thirrje për një hetim.

I udhëhequr nga prokurori i përgjithshëm i vendit, Al-Siddiq Al-Sour, një nga të paktët zyrtarë, juridiksioni i të cilit teorikisht e kapërcen ndarjen, hetimi synon të “të mbajë përgjegjës të gjithë ata që bënë një gabim ose neglizhuan të ndërmarrin veprime që rezultuan në kolapsin. të digave të qytetit”, sipas al-Menfi.

“Kastrofë si natyrore ashtu edhe e shkaktuar nga njeriu”

Zemërimi i publikut është rritur për dështimin dhe korrupsionin e perceptuar të qeverisë.

“Kjo fatkeqësi është një fatkeqësi natyrore dhe një fatkeqësi e shkaktuar nga njeriu,” tha për DW ekspertja libiane e sigurisë dhe komentatorja Aya Burweila. ” Stuhia Daniel është një katastrofë natyrore, por pasojat e tmerrshme që pamë më pas ishin të bëra nga njeriu. Dhe kjo, natyrisht, shkon deri në korrupsion.”

Duke e quajtur Libinë e pasur me naftë “një nga vendet më të korruptuara në botë”, Burweila përshkroi një shtet në të cilin “nuk ka auditime domethënëse të shpenzimeve qeveritare” dhe në të cilin “fondet publike shkojnë për qeveritë që nuk janë zgjedhur publikisht”.

“Çfarë ndodh kur një qeveri nuk është përgjegjëse ndaj njerëzve? Ajo që ju merrni janë vetë-shërbyes, jo nëpunës publikë. Dhe ky është problemi që Libia ka kaluar për dekada.”

Asnjë sistem paralajmërimi i hershëm

Burweila theksoi gjithashtu mungesën e investimeve në sisteme të sofistikuara të paralajmërimit të hershëm, të cilat mund të dërgojnë njoftime direkt në telefonat inteligjentë të njerëzve në rast urgjence, siç është e zakonshme në Evropë dhe në vendet më të zhvilluara.

“Ishte një dështim i qeverisë për të paralajmëruar njerëzit e Dernës,” tha ajo, duke u pajtuar me Organizatën Botërore Meteorologjike të OKB-së (WMO), kreu i së cilës Petteri Taalas u tha gazetarëve të enjten se, nëse sistemi në Libi do të kishte funksionuar siç duhet, “urgjenca forcat e menaxhimit do të kishin mundur të kryenin evakuimin e njerëzve dhe ne mund të kishim shmangur shumicën e viktimave njerëzore”.

Qendra Kombëtare Meteorologjike e Libisë (NMC) lëshoi ​​paralajmërime për motin ekstrem 72 orë përpara dhe kishte njoftuar autoritetet qeveritare me email, duke u kërkuar atyre të marrin masa parandaluese. Por WMO tha se “nuk ishte e qartë nëse [paralajmërimet] ishin shpërndarë në mënyrë efektive”./DW