Pas Turqisë, edhe Greqia tronditet nga një tërmet i fortë

65

Një tërmet me madhësi 5.3 të shkallës rihter tronditi mbrëmjen e sotme ishullin grek të Rodosit. Lëkundja sizmike, sipas Institutit Gjeodinamik, u regjistrua në orën 20:43, 20 km në verilindje të ishullit, ndërsa epiqendra ishte në një thellësi prej 40 kilometrash . “Ishulli i Kalorësve” nuk raportoi ndonjë dëm apo probleme të tjera, por kishte shqetësim relativ, veçanërisht në qytetin e Rodos, ku u ndje veçanërisht tërmeti. Nga ana e saj, Industro Euro-Mesdhetare vlerëson tërmetin në 5.4 në shkallën Rihter, por jep një thellësi fokale prej 65 kilometrash.  Tërmeti u ndje edhe në Marmaris. Sipas mediave turke, tërmeti ndodhi shumë afër bregdetit të Turqisë dhe konkretisht në zonën turistike të Marmaris.  Informacioni i parë tregon se nuk ka pasur viktima ose dëme në zonat e Turqisë ku u ndje tërmeti, siç raportohet nga Drejtuesit Lokalë të provincës turke.  Instituti Sizmologjik Turk vlerëson madhësinë e tërmetit në 5.2 në shkallën Rihter.