Pak para vizitës së Pelosit, anijet dhe aeroplanët kinezë bëjnë lëvizje “provokuese” në ngushticën e Tajvanit

55
Sigal

Me kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, që pritet të zbarkojë në Tajvan të martën, aeroplanët dhe anijet luftarake kineze “bllokuan” vijën imagjinare që ndan ngushticën e Tajvanit në një lëvizje “shumë provokuese”, raportoi Reuters.

Pekini ka paralajmëruar në mënyrë të përsëritur që Pelosi të mos shkojë në shtetin ishull, të cilin e pretendon si të vetin, ndërsa SHBA-ja ka thënë se nuk do të frikësohej nga “rrëmbimet e shpatave” kineze.

Të martën, ministri i jashtëm kinez Wang Yi parashikoi se politikanët amerikanë që “luajnë me zjarrin” për çështjen e Tajvanit “nuk do të kenë një fund të mirë”, sipas një deklarate të ministrisë që nuk e përmendi Pelosin me emër.

Kështu, aeroplanët kinezë e kaluan mëngjesin e së martës në mënyrë të përsëritur duke kryer lëvizje taktike në të cilat ata shkurtimisht “prekën” të ashtuquajturën “vijë mesatare” që ndan hapësirën ajrore dhe territorin detar të Pekinit dhe Taipeit përpara se të ktheheshin në anën tjetër të ngushticës, ka thënë një burim i informuar për këtë çështje.

Personi shtoi se aeroplanët tajvanez ishin në gatishmëri aty pranë ndërsa kryheshin ushtrimet.

Aeroplanët kinezë u larguan nga zona të martën pasdite, por anijet e Pekinit mbetën, ka thënë personi në fjalë.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit tha në një deklaratë se ka një zotërim të plotë të aktiviteteve ushtarake pranë ishullit dhe do të dërgojë forcat e duhura në reagim ndaj “kërcënimeve të armikut”.

Veç kësaj, në qytetin juglindor kinez të Xiamen, i cili shtrihet përballë Tajvanit dhe është shtëpia e një pranie të madhe ushtarake, banorët raportuan se kishin parë automjete të blinduara në lëvizje të martën dhe postuan fotografi në internet.

Ndërkohë, marina amerikane ka pozicionuar katër anije luftarake, duke përfshirë një aeroplanmbajtëse, në ujërat në lindje të Tajvanit në dislokime “rutinë”.