Operacion “blic” në Kretë, policia greke bastis qelitë e shqiptarëve

72
Sigal

Një operacion sekret është ndërmarrë në burgjet e Chanias në Kretë të Greqisë. Mediat fqinje raportojnë se operacioni është kryer rreth orës 23:12.

Zbarkimi top-sekret i Attica Security u realizua nga një ekip i Sigurimit të Atikës, i kryesuar nga oficerët me përvojë të Prokurorisë së Zhvatësve në bashkëpunim me Departamentin e Vrasjeve, një ekip nga EKAM dhe një qen zbulues droge.

Ekipet speciale bastisën Burgun e Chanias, ku në prani të njësisë speciale të Sigurimit të Chanias, u krye një hetim i gjerë i befasishëm në prani të Prokurorit.

Operacioni u krye në fshehtësi ekstreme pa informimin paraprak të autoriteteve të burgut, në 6 qeli me 13 të burgosur shqiptarë, mes tyre dhe në qelinë e ashtuquajturit liderit të mafies shqiptare në Greqi, Klaudian Lekotsai.

“Gjithçka është bërë në shkallë konfidenciale”, thekson një oficer i EL.AS për protothema.gr dhe shton “Në Burgjet e Chanias të Kretës ka vite që nuk ka ndodhur një ndërhyrje e tillë policore”.