“O Zot më duhet të largohem”/ Gazetarja raportonte live kur predha shkatërroi ndërtesën në Gaza (VIDEO)

49
Sigal

Gazetarja e Al Jazeera, Youmna Al Sayed raportoi drejtpërdrejt nga një çati në Gaza kur një sulm ajror izraelit shkatërroi një ndërtesë 14-katëshe përballë saj.

Disa momente para sulmit, gazetarja tha se disa raketa paralajmëruese sapo ishin shkrepur dhe se prishja e të gjithë kullës ishte çështje kohe.

“Kjo ndërtesë ka 14 kate, është një nga ndërtesat më të mëdha dhe më të vjetra në Rripin e Gazës dhe kryesisht strehon zyra mediatike”, shtoi ajo.

Ndërsa Sayed u përpoq të shqiptonte fjalinë e saj të radhës, predhat goditën ndërtesën duke prodhuar një tingull të fortë.

Menjëherë pas zhurmës, kolegu i saj në studio e pyeti nëse kishte dëgjuar predha dhe ajo bërtiti, “Oh, Zot. Po, po, po, unë duhet të zbres”, dhe ajo iku.

Sulmi ishte pjesë e një përshkallëzimi të dhunës midis Izraelit dhe Palestinës, më e keqja që nga lufta e vitit 2014 në Gaza. Të enjten, trupat izraelite u vendosën në kufirin e Gazës, dhe militantët palestinezë sulmuan me raketa Izraelin.