Një tërmet i fuqishëm godet Iranin

66

Ditën e sotme, një tërmet me magnitudë 5.1 i shkallës Rihter goditi Iranin.

Lëkundjet e tërmetit janë regjistruar në provincën e Kohgiluyeh dhe Boyer Ahmad në Iranin perëndimor, njoftoi Sondazhi Gjeologjik i SHBA

Televizioni shtetëror nuk dha asnjë informacion të menjëhershëm në lidhje me viktima të mundshme ose dëme.

Irani shtrihet në një territor me aktivitet mjaft të lart sizmik dhe goditet shpesh nga tërmetet.

Në nëntor të vitit 2017, vendi është goditur nga një tërmet i fuqishëm me magnitudë  7.3, i cili shënoi 630 viktima.