Ngjarje e rëndë në ​Suedi: Babai godet me thikë dhe më pas i hedh fëmijët nga ballkoni

158
Sigal

Një fëmijë ka humbur jetën pasi dyshohet se babai i tij e ka hedhur nga ballkoni, ndërsa vëllai i tij është në gjendje të rëndë në spital.

Policia ka konfirmuar për The Local se një hetim për vrasje është duke u zhvilluar, pasi njëri nga dy fëmijët, që u gjetën të plagosur rëndë pranë një blloku apartamentesh në veriperëndim të Stokholmit, vdiq.

Fëmijët u gjetën të plagosur rëndë në një bllok apartamentesh në periferi të Hässelby pak para orës 22:00 të së dielës.

Një hetim nisi dhe dy persona, një burrë dhe një grua, janë në paraburgim mëngjesin e së hënës, të dyshuar për vrasje dhe tentativë vrasjeje.

“Ne nuk mund të përjashtojmë që fëmijët të jenë nënshtruar një vepre penale,” tha zëdhënësja e policisë së Stokholmit Helena Boström Thomas për agjencinë e lajmeve TT.

Policia nuk konfirmoi detajet, duke thënë vetëm se ishte e paqartë se çfarë fshihej pas incidentit dhe se fëmijët besohej se “kishin rënë nga një lartësi e madhe”.

Tabloidi Expressen citoi raporte të pakonfirmuara se babai dyshohet se theri me thikë fëmijët dhe më pas i hodhi nga dritarja, përpara se të godiste veten me thikë.

Fëmijët, nën moshën dhjetë vjeç, u dërguan në spital me plagë të rënda. Në orën 8:30 të mëngjesit të së hënës, policia konfirmoi në një përditësim në faqen e saj të internetit se njëri nga fëmijët kishte vdekur dhe tjetri ishte ende në spital me lëndime të rrezikshme për jetën.