NATO: Bjellorusia po përgatitet, shumë shpejt mund të pushtojë Ukrainën

131
Russia's President Vladimir Putin (R) shakes hands with his Belarus counterpart Alexander Lukashenko (L) during a press conference following their talks at the Kremlin in Moscow on February 18, 2022. - Vladimir Putin said on February 18, 2022 that the situation in conflict-hit eastern Ukraine was worsening, as the West accuses him of planning an imminent attack on the country. (Photo by Sergei GUNEYEV / Sputnik / AFP) (Photo by SERGEI GUNEYEV/Sputnik/AFP via Getty Images)
Sigal

Zyrtarët e NATO-s dhe SHBA-së besojnë se Bjellorusia mund t’i bashkohet Rusisë në luftën e saj kundër Ukrainës.

Ata thanë për CNN se vendi bjellorus tashmë po përgatitet. “Ka gjithnjë e më shumë gjasa që Bjellorusia të hyjë në konflikt”, ha të hënën një zyrtar ushtarak i NATO-s.

Një burim i opozitës bjelloruse tha për CNN se njësitë luftarake bjelloruse janë gati të shkojnë në Ukrainë sa më shpejt në ditët e ardhshme.

Një zyrtar i lartë i inteligjencës së NATO-s tha se aleanca vlerëson se qeveria bjelloruse “po përgatit mjedisin për të justifikuar një ofensivë bjelloruse kundër Ukrainës”.

Rusia e ka përdorur Bjellorusinë si një trampolinë për shumë prej operacioneve të saj ajrore në Ukrainë, sipas inteligjencës së mbledhur nga avionët e vëzhgimit të NATO-s që  fluturojnë mbi kufirin polako-ukrainas.