Moti i keq/ Franca do të vendosë gjendjen e fatkeqësisë natyrore në Guadelupe

56
Sigal

Franca do të vendosë gjendjen e katastrofës natyrore për Guadelupën pas shiut të dendur të lidhur me stuhinë e fuqishme Fiona që shkaktoi përmbytje në ishullin francez të Karaibeve, duke vrarë një person, tha presidenti Emmanuel Macron.

“Pas stuhisë Fiona, mendimet e mia shkojnë në Guadeloupe, tek bashkatdhetari ynë që u përfshi dhe tek të gjithë të prekurit. Gjendja e fatkeqësisë natyrore do të njihet dhe fondi i ndihmës për territoret e huaja do të mobilizohet, “tha Macron, duke shtuar se ai i kishte kërkuar ministrit të ri të Territoreve Jashtë Oqeanit, Jean-Francois Carenco të shkonte në Guadeloupe.

Një burrë u gjet i vdekur të shtunën pasi shtëpia e tij u përfshi nga përmbytjet në lagjen Basse-Terre të premten mbrëma, thanë autoritetet lokale të shtunën.

Njohja zyrtare e fatkeqësive natyrore lejon gjithashtu aksesin në pretendimet e sigurimit për fatkeqësitë natyrore për banorët dhe bizneset që po pastrojnë dhe fillojnë të riparojnë pronat.