Mediat: Polica e Kosovës ndalon Vuçiçin të shkojë në Drenicë

422
Sigal

Pavarësisht ndalesës nga qeveria e Kosovës, pas protestave dhe bllokimit të rrugës nga qytetarët në Drenicë, presidenti i Serbisë, Aleksandër Vucic është nisur drejt Drenicës për të vizituar fshatin Banjë në Skënderaj, por është ndaluar rrugës nga policia e Kosovës.

Siç raportojnë mediat serbe, Policia e Kosovës e ka ndaluar automjetin në të cilin udhëton presidenti Vuçiç duke mos e lejuar të shkojë në Banjë.

Gazeta serbe Novosti shkruan se presidenti Vuçiç është duke biseduar me policët, për të provuar të vazhdojë rrugën.

Pavarësisht vendimit të kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj për anulimin e lejes që të vizitojë fshatin Banjë të Skenderajt, Vuçiç ka vendosur të provojë të shkojë atje.