Masa të reja kufizuese në Kinë, Varianti Delta rikthen infektimet masive

68
Sigal

Një shpërthim Covid i zbuluar për herë të parë në qytetin kinez të Nanjing është përhapur në pesë provinca dhe Pekin, me mediat shtetërore që e quajnë atë infektimi më i gjerë pas Ëuhan.

Pothuajse 200 njerëz janë infektuar që kur virusi u zbulua për herë të parë në aeroportin e ngarkuar të qytetit më 20 korrik.

Të gjitha fluturimet nga aeroporti i Nanjing do të pezullohen deri më 11 gusht, sipas mediave lokale.

Të gjithë banorët e qytetit, përfshirë ata që vizitojnë do të testohen, thanë lajmet e kontrolluara nga shteti Xinhua.

Postimet në mediat sociale tregojnë radhë të gjata të njerëzve në radhë, dhe raportohet se autoritetet u kanë kërkuar njerëzve të mbajnë maska, të qëndrojnë një metër larg dhe të shmangin të folurit ndërsa presin.

Zyrtarët thanë se varianti shumë ngjitës Delta i virusit qëndron pas infeksioneve, duke shtuar se rastet ishin përhapur më tej për shkak të sa i zënë është aeroporti.

Ding Jie, një zyrtar shëndetësor në Nanjing, u tha gazetarëve se rastet ishin të lidhura me pastruesit që punuan në një fluturim nga Rusia që mbërriti në qytet më 10 korrik.

Testimi ka treguar se virusi tani është përhapur në të paktën 13 qytete përfshirë Chengdu dhe kryeqytetin Pekin. Sidoqoftë, ekspertët e cituar nga Global Times thanë se ata besonin se shpërthimi ishte ende në një fazë të hershme dhe mund të kontrollohej.