Lufta Rusi-Ukrainë, ndihmon gjigantin e naftës Saudi Aramco të ketë një fitim historik prej 161 miliardë dollarësh

68
Sigal

Gjigandi i naftës Saudi Aramco raportoi të dielën se kishte fituar 161 miliardë dollarë vitin e kaluar, duke pretenduar fitimin vjetor më të lartë të regjistruar ndonjëherë nga një kompani e listuar publikisht dhe duke tërhequr kritika të menjëhershme nga aktivistët.

Fitimi përbindësh i firmës, i njohur zyrtarisht si Saudi Arabian Oil Co., erdhi si pasojë e rritjes së çmimeve të energjisë pasi Rusia nisi luftën e saj kundër Ukrainës në shkurt 2022, me sanksione që kufizuan shitjen e naftës dhe gazit natyror të Moskës në tregjet perëndimore. .

Aramco gjithashtu shpreson të rrisë prodhimin e saj për të përfituar nga kërkesa e tregut pasi Kina rihyn në tregun global pas heqjes së kufizimeve të saj për koronavirusin. Kjo mund të mbledhë miliardat e nevojshme për të paguar për planet e Princit të Kurorës Mohammed bin Salman për të zhvilluar peizazhe futuriste të qytetit për ta larguar Arabinë Saudite nga nafta.

Megjithatë, këto plane vijnë pavarësisht shqetësimeve në rritje ndërkombëtare mbi djegien e lëndëve djegëse fosile që përshpejtojnë ndryshimet klimatike. Ndërkohë, çmimet më të larta të energjisë tashmë kanë tensionuar marrëdhëniet midis Riadit dhe Uashingtonit, si dhe kanë nxitur inflacionin në mbarë botën.

“Duke pasur parasysh se ne parashikojmë se nafta dhe gazi do të mbeten thelbësore për të ardhmen e parashikueshme, rreziqet e nën-investimit në industrinë tonë janë reale – duke përfshirë kontributin në çmimet më të larta të energjisë”, tha në një deklaratë CEO i Saudi Aramco dhe Presidenti Amin H. Nasser.