Kryeministri japonez viziton Ukrainën për bisedime me Zelenskyn

97
Sigal

Kryeministri japonez Fumio Kishida viziton Kievin herët të martën për bisedime me presidentin ukrainas  që përkon me vizitën e liderit kinez në Moskë.

Kishida do të “tregojë respekt për guximin dhe durimin e popullit ukrainas që po ngrihet për të mbrojtur atdheun e tyre nën udhëheqjen e Presidentit Zelenskyy dhe do të tregojë solidaritet dhe mbështetje të palëkundur për Ukrainën si kreu i Japonisë dhe kryetar i G-7”, gjatë vizitës së tij. në Ukrainë, tha Ministria e Jashtme japoneze në njoftimin e udhëtimit të tij në Kiev.

Në bisedime, Kishida do të tregojë “refuzimin e tij absolut ndaj ndryshimit të njëanshëm të status quo-së të Rusisë me pushtim dhe forcë, dhe për të pohuar angazhimin e tij për të mbrojtur rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Ndërkohë, udhëheqësi kinez Xi Jinping ndodhet në Moskë. Presidenti rus Vladimir Putin e mirëpriti ngrohtësisht Xi në Kremlin në një vizitë që të dy vendet e përshkruajnë si një mundësi për të thelluar “miqësinë e tyre pa kufi”.

Për shkak të kufizimeve të kushtetutës pacifiste të Japonisë, udhëtimi i tij u organizua fshehurazi. Kishida është lideri i parë japonez i pasluftës që hyn në një zonë lufte. Kishida, i ftuar nga Zelenskyy në janar për të vizituar Kievin, u pyet gjithashtu para udhëtimit të tij në Indi për një thashetheme për udhëtimin e tij të mundshëm në fund të marsit, e mohoi atë dhe tha se asgjë konkrete nuk ishte vendosur. Japonia i është bashkuar Shteteve të Bashkuara dhe vendeve evropiane në sanksionimin e Rusisë për pushtimin e saj dhe ofrimin e mbështetjes humanitare dhe ekonomike për Ukrainën.Japonia reagoi shpejt sepse i frikësohet ndikimit të mundshëm të një lufte në Azinë Lindore, ku ushtria e Kinës është bërë gjithnjë e më e sigurt dhe ka përshkallëzuar tensionet rreth Tajvanit të vetëqeverisur, të cilin Pekini e pretendon si territorin e tij.Kishida pritet të ofrojë mbështetje të vazhdueshme për Ukrainën kur të takohet me Zelenskyy.Pamjet televizive në NHK treguan Kishida duke hipur në një tren nga stacioni polak i Przemysl pranë kufirit me Ukrainën, me një numër zyrtarësh.