Korrupsioni në futboll/ Në Bosnjë arrestohen 12 persona për kurdisje në ndeshje

336
Sigal

Arbitra dhe zyrtarë futbolli janë në mesin e 12 personave të arrestuar në Bosnje dhe Hercegovinë, nën dyshimet për përfshirje në kurdisje të ndeshjeve.Në një komunikatë të lëshuar nga Zyra e Prokurorit të Bosnjës thuhet se të dyshuarit përballen me akuza për krim të organizuar, ryshfet dhe keqpërdorim të pozitës. Sipas së njëjtës, ata janë të përfshirë në “kërkimin dhe marrjen e dhuratave dhe përfitimeve të tjera” për të rregulluar rezultatin e ndeshjeve gjatë sezonit 2018-19, shkruan Rel.Policia tha se ka arrestuar 12 persona dhe se ka bastisur pesë lokacione në operacionin e së hënës. Ajo tha se ka konfiskuar telefona celularë dhe sende të tjera që mund të shërbejnë si prova në hetime.Federata e Futbollit e Bosnjës tha se i mbështet plotësisht hetimet dhe se është gati të ndihmojë në çfarëdo mënyre që mundet. Federata shtoi se dëmi i bërë është “i pafalshëm”.