Kina lëshon një anije kozmike robotike në Hënë

67

Kina njoftoi të martën se kishte nisur me sukses një anije kozmike robotike për të sjellë mostra nga sipërfaqja hënore, në përpjekjen e parë të tillë nga një vend që nga viti 1970 dhe në një mision që dëshmon për ambiciet e Kinës në hapësirë.

Transportuesi më i madh i raketave në Kinë, u lëshua në 4:30 të mëngjesit me kohën e Pekinit nga Qendra Hapësinore Wenchang, në ishullin jugor kinez të Hainan, duke mbajtur një anije kozmike Chang’e-5.

Agjencia Kineze e Hapësirës e quajti lëshimin një sukses dhe tha në një deklaratë se transportuesi i raketave fluturoi afër 37 minuta para se anija të shkëputej dhe të nisej në rrugën e saj të synuar.

Misioni Chang’e-5, i quajtur pas perëndeshës antike kineze të hënës, do të mbledhë material hënor për të ndihmuar shkencëtarët të kuptojnë më mirë origjinën e hënës. Misioni do të provojë gjithashtu aftësinë e Kinës për të mbledhur në distancë mostra nga sipërfaqja.

CCTV i drejtuar nga shteti transmetoi nisjen drejtpërdrejt, duke treguar pamjet e stafit të agjencisë hapësinore të veshur me uniforma blu duke duartrokitur dhe mirëpritur udhëtimin e suksesshëm të anijes në atmosferë ndërsa ndriçonte qiellin e natës.

Nëse misioni përfundon siç është planifikuar, ai do ta bëjë Kinën vendin e tretë në botë që sjell mostra të sipërfaqes hënore, pasi Shtetet e Bashkuara dhe ish Bashkimi Sovjetik e bënë këtë më herët.