Kim Jong-Un planifikon një tjetër test bërthamor, Koreja e Jugut dikton terrenin

543
Diktatori i Koresë së Veriut, Kim Jong-Un po komploton një tjetër test bërthamor pasi Seuli kreu një tjetër raketë, në pritje të testit të bombës së hidrogjenit.
Koreja e Jugut filloi një stërvitje spektakolare të nisjes së raketave që godiqi “caqet e përcaktuara në Detin Lindor” në përgjigje të shpërthimit provokuest të Penianit.

SHBA paralajmëroi se mund të nisë një reagim masiv ushtarak ndaj çdo kërcënimi nga Koreja e Veriut pas njoftimit të Kim Jong Un se kishte testuar me sukses një armë dhjetë herë më të fuqishme se bomba e Hiroshimas.

Kur e pyetën nëse kishte në plan të sulmonte Penianin, Donald Trump u përgjigj: “Do të shohim”, dhe njoftoi se po mbante një takim me krerët e tij ushtarakë.

Trump gjithashtu bëri të ditur se biseda për pajtimin ishte e pakuptimtë sepse Koreja e Veriut kishte një synim të vetëm, pas premtimit të Kim Jong-Un për teste të mëtejshme.
Sigal