“Kërcënimi kinez”, SHBA-ja dhe Indonezia stërvitje të përbashkët ushtarake

94
Sigal

Më shumë se 5 mijë ushtarë nga Indonezia, Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera kanë filluar stërvitjet e përbashkëta luftarake në ishullin indonezian të Sumatrës, duke sinjalizuar lidhje më të forta mes rritjes së aktivitetit detar nga Kina në rajonin Indo-Paqësor.

Trajnimi vjetor ushtarak, i njohur si Garuda Shield, po zhvillohet që nga viti 2009. Por këtë vit sheh pjesëmarrjen e disa vendeve të tjera, duke përfshirë Australinë dhe Japoninë, duke e bërë atë më të madhin ndonjëherë.

Stërvitjet e përbashkëta, të cilat filluan të mërkurën, janë krijuar për të forcuar ndërveprimin, aftësinë, besimin dhe bashkëpunimin në mbështetje të një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur, tha në një deklaratë ambasada e SHBA në Xhakartë, raporton Al Jazeera, transmeton Express.

“Është një simbol i lidhjes SHBA-Indonezi dhe marrëdhënieve në rritje midis forcave tokësore në këtë rajon të rëndësishëm,” tha në deklaratë Charles Flynn, gjenerali i Ushtrisë Amerikane të Paqësorit. “Sepse forcat tokësore janë ngjitësi që lidh së bashku arkitekturën e sigurisë së rajonit.”

Flynn dhe shefi ushtarak i Indonezisë, gjenerali Andika Perkasa hapën stërvitjet e përbashkëta me një ceremoni të mërkurën në mëngjes në Baturaja, një qytet bregdetar në provincën e Sumatrës Jugore.

Stërvitjet, që përfshijnë stërvitjet e ushtrisë, marinës, forcave ajrore dhe detare, do të zgjasin deri më 14 gusht.