Kapet “skifteri” shqiptar në Spanjë, grabiti tetë lokale

90
Sigal

Gjithmonë natën dhe me maskë për të shmangur identifikimin. Pavarësisht kësaj, Policia Kombëtare në Spanjë përfundoi në gjetjen dhe arrestimin e Z.N., me origjinë shqiptare dhe 39 vjeç, pasi grabiti tetë lokale dhe kafene në Zaragoza. Ankesa e parë u bë në komisariatin e qytetit të Delicias.

Në të gjitha grabitjet, siç shihet edhe në regjistrimet e kamerave të sigurisë të objekteve të ndryshme, i arrestuari mbante një petk koke, një maskë për të fshehur fytyrën dhe një çantë shpine. Për t’i aksesuar ato kur ato ishin tashmë të mbyllura për publikun. Pasi hynte brenda, vidhte paratë nga makinat arcade dhe kasat, duke u larguar me shpejtësi nga vendi.

Agjentët verifikuan se të gjitha grabitjet ishin kryer me të njëjtin mënyrë dhe se autori i së njëjtës kishte karakteristika të ngjashme fizike, duke arritur në konstatimin se ishte i njëjti person dhe duke bërë që ky grup i Policisë Gjyqësore ta identifikonte plotësisht.

Arrestimi i autorit të dyshuar, i cili kishte të dhëna të shumta për ngjarje të ngjashme dhe që ndodhej në një situatë të parregullt administrative në Spanjë, ndodhi të enjten e kaluar pasi u thirr nga efektivët për t’u paraqitur në zyrat e Komisariatit të Policisë Delicias, ku u njoftua për akuzat që i ngarkohen atij.

Disa orë më vonë, i arrestuari u vu në dispozicion të Gjykatës Hetimore numër 2 të Zaragozës.