‘Jo vaksinës’/ Di Maio dhe Conte mes protestuesve në Itali

84
Sigal

Dhjetëra mijëra protestues janë mbledhur në Romë për të demonstruar kundër fashizmit, një javë pasi ekstremistët e krahut të djathtë hynë me forcë në selinë e konfederatës më të vjetër të punës në Itali.

Kreu i sindikatës së punës CGIL, Maurizio Landini, drejtoi protestën të shtunën nën sloganin: “Kurrë më fashizëm”.

Më shumë se 50,000 njerëz morën pjesë në tubimin në Piazza San Giovanni, sipas raporteve të mediave. Midis pjesëmarrësve ishin Ministri i Jashtëm Luigi Di Maio dhe ish -Kryeministri Giuseppe Conte.

Disa pjesëmarrës tundën parulla në favor të vaksinave të koronavirusit, një përgjigje e drejtpërdrejtë për protestuesit e armatosur me shkopinj dhe shufra metalikë që shkatërruan selinë e CGIL në Romë më 9 tetor.

Demonstrata e javës së kaluar filloi si një protestë paqësore kundër rregulloreve të reja të qeverisë që imponojnë kërkesat më të rrepta të Evropës për vaksinat. Masa, e cila hyri në fuqi të premten, urdhëron provën e vaksinimit, një test negativ brenda 48 orëve ose dëshmi se jeni shëruar nga COVID-19 për të hyrë në vendet e punës.

Një marshim i paautorizuar u ndërpre nga tubimi kryesor në Piazza Del Popolo dhe u përpoq të arrinte në zyrën e Kryeministrit Mario Draghi. Midis tyre ishin përkrahës të grupit të krahut të djathtë ekstrem Forza Nuova, të cilët tundën flamurin italian dhe zgjatën krahun në një përshëndetje fashiste ‘romake’.