Jeb Bush mbron Trump pas gjyqit për mashtrim 355 mln dollarë: Dëmi mund të ketë efekt domino

13
Sigal

Jeb Bush kandidoi kundër Trump-it në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës, kur të dy shkëmbyen debate të forta.

Ish-guvernatori republikan i Floridës, Jeb Bush, e mbrojti ish-Presidentin Trump në një shkrim të Wall Street Journal duke kritikuar çështjen e fundit gjyqësore të mashtrimit civil të Nju Jorkut që urdhëroi presidentin e 45-të të paguante një gjobë prej 354.8 milionë dollarë plus interesa, shkruan Emma Colton në Fox News

“Çdo amerikan ka të drejtë të jetë kritik ndaj politikës së zotit Trump – njëri prej nesh kandidoi kundër tij në vitin 2016”, thuhet në artikullin e Bushit, me titull, “Rastet e Elon Musk-ut dhe Donald Trump-it rrezikojnë shtetin së drejtës”.

“…Por barazia para ligjit është e çmuar dhe këto vendime përfaqësojnë një krizë jo vetëm për drejtësinë e gjykatave tona, por për mjedisin e biznesit që ka bërë që SHBA-të të përparojnë,” vazhdoi pjesa e opinionit. “Nëse këto vendime qëndrojnë, dëmi mund të kalojë nëpër ekonomi, duke krijuar frikë nga vendimet arbitrare kundër sipërmarrësve që kërkojnë poste publike ose ngrenë zërin e tyre si qytetarë në një mënyrë që politikanët nuk e pëlqejnë.”

Shkrimi, në të cilin ishte bashkautor edhe bashkëthemeluesi i Palantir, Joe Lonsdale, kritikoi gjyqin e fundit disamujor të mashtrimit civil kundër Trump-it, i cili vuri në një gjobë prej afro 355 milionë dollarësh dhe e ndaloi Trump-in të operojë biznesin e tij në Nju Jork për tre vjet. Pjesa e opinionit foli gjithashtu kundër mënyrës sesi një gjykatës i Delaware-it së fundmi anuloi kompensimin prej 56 miliardë dollarësh të miliarderit të teknologjisë Elon Musk nga Tesla.

Bush kandidoi kundër Trump-it në zgjedhjet presidenciale të 2016-ës, kur të dy shkëmbyen debate të forta, duke përfshirë edhe goditje personale kur Trump-i tha se Bushi ishte një “turp për familjen e tij”. Në vitin 2018, Bush tha se Trump-i është “republikan vetëm në emër” dhe i dha një tjetër goditje presidentit të atëhershëm, duke thënë se pasi u tërhoq nga zgjedhjet paraprake, ai u kthye në shtëpi ku fëmijët e tij “e duan vërtet”.

Pas 6 janarit 2021, kur mbështetësit e Trump-it hynë në Kapitol, ish-guvernatori i Floridës tha se Trump “provokoi ngjarjet e neveritshme në Kapitol sot”.

Image

Kandidatët presidencialë Jeb Bush dhe Donald Trump flasin pas debatit republikan në Kolegjin St. Anselm më 6 shkurt 2016, në Manchester, New Hampshire.

“Ai ka kaluar nga krijimi i kaosit në nxitjen e kryengritjes,” tha Bush në një postim në atë kohë. “Zoti President, pranoni humbjen, shkoni në shtëpi në Florida dhe lërini zyrtarët tanë të zgjedhur të bëjnë punën e tyre dhe të rindërtojnë besimin në demokracinë tonë.”

Opinioni është një mbrojtje për ish-rivalin e Bushit në vitin 2016, megjithëse jo për qëndrimet politike të Trump-it. Lonsdale dhe Bush po bëjnë thirrje për një sistem ligjor “të paanshëm” që nuk do të pengojë bizneset dhe nuk do të sjellë një ekonomi të dobësuar.

“New York-u dhe Delaware kanë luajtur një rol të madh në bizneset e SHBA-së.” shkruan dyshja. “Shumë kompani të mëdha janë inkorporuar në Delaware për shkak të precedentëve ligjorë të korporatave të shtetit; dhe një numër i konsiderueshëm bankash operojnë në New York, kryeqyteti financiar botëror. Gjykatat e apelit në ato shtete tani kanë një shans për të rishikuar këto vendime të rrezikshme gjyqësore dhe të përpiqen të ndalojnë dëmtimin e mëtejshëm të reputacionit të gjyqësorit të tyre përkatës”.

“Nëse nuk e bëjnë, politikanët e shteteve blu mund të kenë kënaqësinë të sulmojnë zotërinjtë Trump dhe Musk, por humbja për ato shtete do të jetë e rëndësishme”, vazhduan ata. “Dëmi në strukturën ligjore të vendit do të jetë edhe më i keq. Një sistem drejtësie pa paanshmëri është në zemër të eksepcionalizmit amerikan dhe vendi do të jetë më i varfër nëse e humbim atë.”

Trump që atëherë e ka apeluar vendimin dhe ka argumentuar në mënyrë të përsëritur se kryetari i trupit gjykues, Arthur Engoron dhe Prokurorja e Përgjithshme e New York-ut Letitia James ishin të motivuar politikisht në këtë rast.

“Një gjykatës i korruptuar i New Yorkut që punon me prokuroren e përgjithshme shumë të korruptuar të shtetit të New York-ut, e cila kandidoi mbi bazën “do të hidhem në veprim para se të më njihni – para se të dini diçka për mua” Ajo vendosi që unë duhet të paguaj një gjobë prej 355 milionë dollarësh bazuar në absolutisht asgjë”, tha Trump për Fox News Digital pas shpalljes së gjobës. “Pa viktima. Pa dëme. Pasqyra të shkëlqyera financiare, me klauzola të plota mohuese, vetëm sukses.”

 

Image

Autori vuri në dukje se kur Letitia James (në foton lart) ishte në fushatë për postin e prokurores së përgjithshme, ajo zhvilloi një fushatë “premtimi për të shënjestruar njeriun që ajo e quajti “një president i paligjshëm”.

“Ligji i pazakontë i New York-ut që përdori zonja James për të hetuar dhe paditur zotin Trump nuk kërkonte që ajo të provonte se ai kishte për qëllim të mashtronte dikë, apo edhe që dikush kishte humbur para. Associated Press zbuloi se nga 12 çështjet e paraqitura ai ligj që nga miratimi i tij në vitin 1956, në të cilin u dhanë dënime të rëndësishme, çështja kundër zotit Trump ishte i vetmi rast pa një viktimë të supozuar ose humbje financiare”, shkruan dyshja.

Avokatët e Trump-it i kishin kërkuar Engoronit që të vononte bërjen e pagesës me 30 ditë për të lënë kohë për një “proces të rregullt pas gjykimit”, i cili u refuzua të enjten pasdite.