“Jam i shëndetshëm si peshk”, 81-vjeçari italian nuk harron maskën edhe pse s’takon njeri

89

Në kohën e koronavirusit, Marco Dessì, 81 vjeç nga Meana Sardo, një fshat në brendësi të Sardenjës i populluar kryesisht nga të moshuarit, ka jetuar gjithmonë jetën e tij, por me masa paraprake shtesë: maskën për të mbrojtur nga pandemia e koronavirusit, që këto kohë po bën ‘kërdinë’ në Itali.

Mëngjesin e djeshëm Lorella Cappai, një nga bashkatdhetaret e tij, e fotografoi atë dhe imazhi i bariut mbi gomar menjëherë u bë viral në mediat sociale.

“Në fshat vështirë se kam takuar ndonjëherë njeri, por më ndodh që të shoh një fshatar dhe të ndalojë e të flasë. Për shumë ditë kam mbajtur maskën që më dha infermieria. Unë i ndjek lajmet çdo ditë dhe e di që ky është një virus i rrezikshëm sidomos për ne të moshuarit dhe është e rëndësishme të qëndroni në distancë dhe të përdorni një maskë. Unë jam 81 vjeç dhe kam qenë gjithmonë i shëndetshëm si një peshk, por kësaj radhe duhet të jesh i kujdesshëm, nuk e kisha njohur kurrë një situatë të tillë ,”- shprehet 81-vjeçari.

Në qytetin e Mandrolisai, një territor njëqindvjeçar i famshëm për të qenë një nga pesë Zonat Blu në botë, Marco jeton me vëllain e tij dhe njihet nga të gjithë si një person i mirë dhe punëtor, me një ndjenjë të madhe të shpirtit qytetar.
“Ne e shohim atë të shkojë katër herë në ditë në fshat për t’u kujdesur për kopenë e tij. Këtë mëngjes, ndërsa po shkoja në farmaci, e pashë atë me maskën e tij e fotografova sepse ai më dukej imazh me një kuptim të fortë: dëshmon për një kuptim të jashtëzakonshëm qytetar. Edhe duke e ditur që ai nuk mund të takojë askënd në rrugën e tij, Marco vendos maskën e tij nga respekti për veten dhe të tjerët “,– u shpreh Lorella Cappai/Dosja