Ja çndodhi me famijen e sirianit që ‘pushtoi’ rrjetet sociale

415
Fotografia e refugjatit sirian Laith Majid, pushtoi median dhe rrjetet sociale në botë pak kohë më pare. Pas një udhëtimi të rrezikshëm në Mesdhe, familja e tij mbërriti në një ishull grek shëndoshë e mirë, duke shpërthyer në lot gëzimi. Fotoja e tij në një përqafim të ngrohtë me të birin dhe vajzen ne krahe, preku zemrat e mijëra njerëzve. Ata arritën ti mbijetonin udhëtimit në det, nga qyteti turistik i Bodrumit në Turqi, për në ishullin grek Kos. Familja e tij kaloi detin me gomone të mbushur me 15 njerëz, ku përballja me vdekjen ishte aq afer…Por per fatin e mire te Laith, familja e tij ka nisur një jetë të re në Gjermani dhe shprehja e lumturise tashmë, duket qarte ne fytyrat e tyre.
Sigal