Itali/ Vrau bashkëkombësin në vitin 2017, dënohet me 18 vjet burg shqiptari

267

Është dënuar me 18 vjet burg Emiliano Bigmeti, shqiptari 23-vjeçar i akuzuar për vrasjen e patriotit Ilir Berisha, 24 vjeç. Goditja vdekjeprurës me një armë zjarri në zemër, ndodhi jashtë një klubi nate në Cermenate, Itali, natën e 15 shtatorit 2017.

Siç u rindërtua ngjarja nga hetuesit, mësohet se krimi kishte ndodhur gjatë një grindjeje mes të dy bashkëkombësve, për kontrollin e hapësirës për aktivitetet e prostitutave të Evropës Lindore. Pas kësaj, i plagosur për vdekje, Berisha u shoqërua nga një mik në spital, por ai vdiq.

Autori i dyshuar i krimit u ndal disa ditë më vonë në Curmayeur. Ai po përpiqej të linte Italinë dhe të ikte jashtë vendit.

Hetimi, i koordinuar nga zëvendës prokurori Antonio Nalesso së, përfundoi dhe dosja mbërriti para gjykatëses Laura De Gregorio.

Mbrojtja ka kërkuar procedurë të shkurtuar, e cila përfshin zbritjen e një të tretës së dënimit. Prokuroria kërkoi 20 vjet burg për shqiptarin. Gjyqtari e dënoi Bigmetin me 18 vjet burg për vrasjen e bashkatdhetarit të tij.