I njohur për “Skemën Ponzi” që zhduku pasuritë e njerëzve, vdes në burg ish-këshilltari i VIP-ave në SHBA

75
Sigal

Bernard Madoff, arkitekti famëkeq i një mashtrimi epik të letrave me vlerë që dogji mijëra investitorë, që mori një dënim me 150 vjet burg, vdiq pas hekurave sot herët në mëngjes në moshën 82 vjeç.

Vdekja e Madoff në Qendrën Federale Mjekësore në Butner, Karolina e Veriut, u konfirmua nga avokati i tij dhe Byroja e Burgjeve.

Vitin e kaluar, avokatët e Madoff kërkuan pa sukses që gjykata t’i jepte lirinë nga burgu gjatë pandemisë së koronavirusit, duke thënë se ai vuante nga sëmundja renale e fazës fundore dhe kushte të tjera kronike mjekësore.

Vdekja e tij ishte për shkak të shkaqeve natyrore, tha një person i njohur me këtë çështje për Associated Press. Personi nuk ishte i autorizuar të fliste publikisht dhe foli me AP në kushte anonimiteti.

Për dekada, Madoff shijoi një imazh si një mësues financiar i vetëshpallur. Duke qenë një ish-kryetar i tregut të aksioneve Nasdaq, ai tërhoqi një legjion të përkushtuar të klientëve të investimeve – nga pensionistët në Florida te më të famshmit si regjisori i filmit Steven Spielberg, aktori Kevin Bacon etj.

Por biznesi i tij këshillues për investime u ekspozua në 2008, e njohur si skema Ponzi që zhduku pasuritë e njerëzve dhe shkatërroi bamirësitë. Ai u bë aq i urryer sa që kishte veshur një jelek antiplumb në gjykatë.