Humb betejën me kancerin, ndahet nga jeta këngëtari i muzikës rock në Francë

353
Këngëtari më i njohur i muzikës rock në Francë, Johnny Hallyday, ka vdekur në moshën 74-vjeçare, pas një beteje të gjatë me sëmundjen e kancerit të mushkërive.
Hallyday ka shitur më tepër se 100 milionë albume dhe ka mbajtur më se 50 turne madhore, prej vitit 1960, kur e kishte koncertin e tij të parë profesional.
Raportohet se ai ishte i inspiruar nga këngëtari amerikan, Elvis Presley.
Në Francë, ky këngëtar ishte një personalitet shumë i rëndësishëm i kulturës, prandaj për vdekjen e tij ka njoftuar presidenti i Francës, Emmanuel Macron, sot herët në mëngjes.
Këngëtari Johnny Hallyday “e ka sjellur një pjesë të Amerikës në panteonin tonë kombëtar”, tha presidenti Macron.
I njohur thjesht me emrin Johnny, ai ishte lindur në Parisin e okupuar nga nazistët, më 15 qershor të vitit 1943, nga babai nga Belgjika dhe nëna franceze.