Hakmarrja e Moskës/ Zhvillon sisteme luftarake robotike kundër leopardit

52
Sigal

Zjarr dhe tërbim në Moskë pas vendimit të vendeve perëndimore për të bashkuar forcat për të përforcuar ushtarakisht Ukrainën me tanke Leopard . Disa javë para përvjetorit të një viti të fillimit të pushtimit rus dhe me thashethemet për një goditje të afërt jetike nga Kremlini duke u ndezur, Rusia po vendos “tanke robotike” të reja në Ukrainën lindore.

Në zbulimin e këtij informacioni vijon britanikja Daily Mail, e cila thekson se Moska i është drejtuar “sistemeve luftarake robotike” pa pilot Marker të armatosur me mitralozë 7.62 mm dhe raketa antitank.

Ato mund të përdoren gjithashtu për të transportuar dhe kontrolluar dronët ushtarakë, thonë prodhuesit e tyre.

” Katër robotët e parë Marker mbërritën në rajon rreptësisht sipas planit ,” tha aleati i Vladimir Putinit Dmitry Rogozin, ish-kreu i Agjencisë Hapësinore Ruse.

Ai tregoi pamjet e robotëve , të cilët duket se janë filmuar në Taganrog, jo në zonën e luftës në Ukrainë. Mbetet e paqartë se sa efektivë do të jenë ata në luftime, apo nëse mund të operojnë më shumë se disa kilometra nga kontrollori i tyre.
Për sa i përket avantazhit kryesor të Leopard 2, që i bën ata të konsiderohen nga shumë aleatë si opsioni më i përshtatshëm për Ukrainën, është se ato janë të disponueshme në sasi të mjaftueshme për të dërguar një numër të mjaftueshëm në Kiev.

Ata janë gjithashtu “më të lehtë” për sa i përket mirëmbajtjes dhe logjistikës, dhe ka shumë prej tyre në vendet evropiane, në mënyrë që të mund të arrijnë lehtësisht në Ukrainë – si dhe të mbështeten në mënyrë efektive me pjesë këmbimi, ekspertizë dhe trajnime të ekuipazhit.

Karakteristikat kryesore teknike të Leopard 2 A6

Pesha e tij është 62.3 ton, ka një gjatësi të përgjithshme me fuçi 9.97 metra (gjatësi 7.7 metra), një gjerësi 3.74 metra, një lartësi të përgjithshme 3 metra, ndërsa ekuipazhi i tij është katër. anëtarët. Rezervuari ka një fuqi totale prej 1500 kuaj fuqi dhe një kuti marshi Renk HSWL 354, e cila i lejon të lëvizë me shpejtësi 68-72 km/h në rrugë dhe 55 km/h jashtë rrugës, ndërsa autonomia e tij arrin 500-550. km

Raporti kuaj-fuqi ndaj peshës së tankut është 24 kf për ton, gjë që i jep atij shkathtësi të madhe në fushën e betejës. Armatimi i Leopard 2 A6 përbëhet nga arma kryesore e lëmuar 120 mm/L55 e kompanisë Rheimetall AG. Rezervuari ka gjithashtu një sistem automatik të furnizimit me armë dhe procesi kryhet nga ngarkuesi.

Ai ka gjithsej 42 fishekë për armën kryesore, nga të cilat 15 janë gati për përdorim dhe pjesa tjetër ruhet në një ndarje kundër shpërthimit, e vendosur në pjesën e përparme të shasisë në të majtë të sediljes së shoferit. Mitralozi MG-3 i tankut ka një kalibër 7.62 mm ashtu si edhe mitralozi, i cili drejtohet nga shefi i ekuipazhit në çati.

Së fundi, në të dyja anët e kullës janë vendosur16 gjithsej lëshues tymi . Sistemi i kontrollit të zjarrit Leopard 2A6 përbëhet nga pamja kryesore e gjuajtësit me një pasqyrë të stabilizuar me dy akse, distanca me laser, kamera termike Ophelios, njësia e kontrollit të gjuajtësit dhe udhëheqësit, ekrani i drejtuesit, kompjuteri, komandanti i kontrollit, kompjuteri balistik. , sensori i lartësisë së armës dhe sensori i erës.

Ekzistenca e periskopit autonom të liderit me kamerën termike të integruar, i mundëson ekuipazhit të përballet me objektiva të shumtë. Përveç kësaj, është instaluar një sistem GPS , ndërsa mund të instalohet Sistemi i Menaxhimit të Betejave Iniochos.

Armatura e tankut është ajo që e dallon Leopard 2 A6 nga pjesa tjetër e versioneve, të paktën nga jashtë, pasi është rritur me shtimin e pllakave të blinduara sintetike të gjeneratës së tretë që formojnë një konfigurim të harkuar në pjesën e përparme të tankut. Këto pjesë të armaturës mund të hiqen nëse tanki goditet. Përveç kësaj, ajo ka armaturë të plotë të çatisë.

Kjo do të thotë që tanku është i mbrojtur nga goditjet nga nënmunicionet, bombat dhe raketat tokë-tokë. T-62 Sovjetik ishte tanku i parë kryesor i betejës që u pajis me një armë të tillë. Por gjermanët ndoqën shembullin. Tanku i parë perëndimor i armatosur me një armë standarde 120 mm u quajt Leopard 2.