Grabitja me sëpatë, shkatërrohet banda e tmerrshme e drejtuar nga shqiptarja (VIDEO)

159
Sigal

Ajo ishte një natë që burri e gruaja që jetonin në shtëpi, kaluan makth dhe tmerr të vërtetë. Më herët, një çift u rrëmbye, kërcënuan dhe iu grabitën para e xhevahire brenda vilës së tyre në fshatin e Fiano Romano.

Hetimet e karabinierëve çuan në identifikimin e banditëve, dy burra dhe një grua, të gjithë shtetas shqiptarë, të arrestuar më parë, në fund të operacionit të quajtur “Colf”.

Një vit e gjysmë pasi identifikimi i kriminelëve u bë në Fiumicino, një 30-vjeçar shqiptar u gjurmua në Belgjikë, falë Shërbimit Ndërkombëtar të Bashkëpunimit Interpol dhe u arrestua nga Karabinierët e Stacionit Fiano Romano, i mbështetur nga Policia Kufitare, sepse besohet të jetë anëtari i katërt i bandës, i cili më 4 maj 2019 kishte kryer grabitjen në dëm të një çifti brenda një vile në San Lorenzo di Fiano Romano.

Burrit iu dha një urdhër për kujdestari në burg, lëshuar nga Gjykata e Rietit. I arratisuri i ekstraduar u dërgua në burgun e Rietit. Grabitësit në atë natë tmerri arritën që të bllokojnë pronarët dhe të marrin plot 60 mijë euro nga vila. Më pas, ata u larguan.

 

Në të njëjtën mbrëmje, të dy hajdutët vodhën një makinë nga zona e Capenas, të cilën më pas e braktisën në autostradën A1, në zonën e Guidonia Montecelio – në jug, pasi një patrullë nga Polstrada i kishte vërejtur ata, dhe më pas arritën të zhdukeshin në fshat.

Të nesërmen në mëngjes, 5 maj, Polstrada kapi gjithashtu një Audi A3, në A1 në pikën e pagesave Caianello, karrexhatën jugore, ku hajdutët kishin arritur të iknin edhe në këtë rast.

Sidoqoftë, në këtë rrethanë, një nga të arratisurit shpëtoi,  por çanta në pronësi të tyre u pa se brenda kishte një pistoletë Beretta me dy karikatorë, si dhe sende të ndryshme prej ari, ndërsa brenda makinës u gjet një kaçavidë e madhe. Bizhuteritë, të njohura si të viktimave të grabitjes së vilës, u kthyen.

Hetimi, që nga fillimi, u përqëndrua te 49-vjeçari shqiptar, i cili për disa muaj kishte punuar si shërbëtor në shtëpinë e viktimave. Gruaja, ndër të tjera, dukej se jetonte me nipin e saj 38-vjeçar, e ngarkuar me precedentë për krime kundër pronës. Hetimet e mëtejshme bënë të mundur për të konstatuar se burri kishte jetuar në të kaluarën në provincën e Caserta, ku ai kishte pasur kontakte me një bashkëfshatar tjetër, gjithashtu me precedentë për krime kundër pronës.