Gjermania bën gati planin kundër Rusisë, do të trajnojë ushtarët ukrainas në sistemet e raketave “Mars II”

99
Sigal

Ushtria gjermane po planifikon të trajnojë ushtarët ukrainas në Sistemin e Raketave të Shumëfishta Launch Mars II, tha të mërkurën në parlamentin gjerman ministrja e Mbrojtjes Christine Lambrecht.

Trajnimi që do të kryhet në Gjermani mund të fillojë që në fillim të javës së ardhshme, tha Lambrecht, duke shtuar se pasi të jenë përfunduar këto udhëzime, mund të fillojë dorëzimi i sistemit të armëve.

Gjermania do të dorëzonte tre sisteme të tilla në Ukrainë, dhe SHBA do të katër sisteme të lëshimit të shumëfishtë të raketave (MLRS), shtoi ministrja.