Forcat ukrainase rimarrin qytetin Kupiansk në vijën e frontit

81
Sigal

Forcat ukrainase kanë siguruar të gjithë Kupiansk dhe kanë dëbuar trupat ruse nga pozicionet e tyre të mbetura në bregun lindor të lumit që ndan qytetin verilindor të Ukrainës, raporton AFP.

Pjesa më e madhe e Kupiansk, një kryqëzim hekurudhor strategjik, u rimor në fillim të këtij muaji si pjesë e një kundërofensivë mahnitëse nga trupat ukrainase në veri-lindje të vendit.

Disa trupa ruse kishin qëndruar në bregun lindor të lumit Oskil, përtej një ure rrugore të shkatërruar. Civilët u larguan në territorin ukrainas ndërsa bombardimet e rënda ditën dhe natën vazhduan.