Sigal

Në Nju Jork filloi gjyqi ndaj El Chapo-s, një prej kriminelëve më famëkeq të botës. Ai themeloi kartelin e Sinaloa-s në vitin 1989, që vazhdon dhe sot të mbetet i fuqishëm. Procesi do të kushtojë miliona dollarë dhe do të zgjasë për më shumë se katër muaj. Gjyqi ndaj Joaquin “El Chapo” Guzman filloi të hënën një Nju Jork.

Ai akuzohet si kreu i kartelit më të madh të drogës që për një çerekshekulli ka trafikuar mbi 155 ton kokainë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Përballja me drejtësinë amerikane të një prej kriminelëve më famëkeq të botës do të kushtojë miliona dollarë dhe do të zgjasë për më shumë se katër muaj. Prej disa vjetësh prokurorët po punojnë për të plotësuar dosjen kudër Guzman-it, i cili u ekstradua në vitin 2017 pas dy arratisjeve nga burgjet meksikane.

Ekspertët thonë se autoritetet kanë siguruar çdo provë që u duhet për ta dërguar 61- vjeçarin Guzman, në një burg të sigurisë së lartë për pjesën e mbetur të jetës. Por për këtë çmimi do të jetë i lartë.

Karteli i Sinaloa-s, të cilin Guzman-i e themeloi në vitin 1989, vazhdon të mbetet i fuqishëm. Ndërkohë ortaku i tij, Ismael “El Mayo” Zambada është ende në kërkim. Vitin e kaluar në Meksikë u regjistruan 29,000 vrasje.

Ndërkohë në Shtetet e Bashkuara ka shpërthyer epidemia kriza e opiodeve. Në vitin  2016, mesatarisht 174 amerikanë humbën jetën nga mbidoza.