Fillojnë ceremonitë e përurimit të Presidentit të zgjedhur Trump

512
Presidenti i zgjedhur Donald Trump premtoi se do të unifikoi Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Duke folur nga shkallët e memorialit të Abraham Linkoln, ai tha se do të sjellë ndryshimin.
Pas një koncerti të enjten në mbrëmje zoti Trump tha se ka pak rëndësi në se moti do të jetë i bukur apo me shira të dendur, duke shtuar se gjithë bota po ndjek atë që po ndodh në Shtetet e Bashkuara.
Për ditën e inaugurimit parashikohet shi i lehtë me temperatura relativisht të buta për janarin.
President-elect Donald Trump delivers remarks at a “Make America Great Again” welcome concert in Washington, Jan. 19, 2017.
Disa minuta para nje shfaqje me fishekzjarrë në qiellin e Uashingtonit, zoti Trump premtoi të punojë intensivisht për të bashkuar vendin dhe “për ta bërë Amerikën të madhe për të gjithë”.
Sean Spicer, i cili do të jetë zëdhënësi i ardhshëm i Shtëpisë së Bardhë, tha se presidenti i zgjedhur po vazhdon t’i bëjë ndryshime fjalimit të përurimit, që do të mbajë të premten në shkallët e ndërtesës së Kongresit. “fjalimi do të jetë me tone të forta personale, ku do të shpaloset vizioni i tij për Amerikën”, tha ai, shkruan Zeri i Amerikës.
Zoti Trump synon të theksojë “sfidat me të cilat ndeshemi”, shtoi zoti Spencer. Ai e cilësoi fjalimin një deklaratë filozofike, se ku presidenti synon ta çojë qeverinë amerikane dhe jo si një agjendë legjislative.
Sigal