Emiratet preken sërish nga shira të dendur, anulohen fluturimet nga Dubai

23
Sigal

Emiratet u detyruan të anulojnë dhe vonojnë disa fluturime brenda dhe jashtë Dubai, aeroporti i dytë më i ngarkuar ndërkombëtar në botë, ndërsa njerëzit dhe studentët u udhëzuan të punonin dhe studionin nga shtëpia, pasi shirat e dendur u kthyen në Emiratet e Bashkuara Arabe të enjten.

Stuhia vjen vetëm dy javë pasi reshjet rekord shkaktuan përmbytje të dëmshme në disa pjesë të vendit dhe Omanin fqinj, të cilat vranë të paktën katër persona në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe paralizuan qytetin e zhurmshëm të Dubait. Përmbytjet vranë gjithashtu të paktën 19 të tjerë në Oman, duke përfshirë 10 fëmijë, autobusi i shkollës së të cilëve u përfshi nga përmbytja.

Pamjet video nga qyteti bregdetar i Emirateve të Bashkuara Arabe Ras Al-Khaimah, të shpërndara me CNN, treguan palma që përkuleshin nga erërat e forta të enjten, ndërsa shirat e dendur goditën rrugët dhe rrufetë ndriçuan qiellin. Reshjet nuk ishin aq të mëdha sa ndodhi dy javë më parë, por Dubai përjetoi 20 milimetra shi në 12 orë, më shumë se dyfishi i asaj që merr zakonisht gjatë muajve prill dhe maj të kombinuara.

Abu Dhabi pa 34 mm në 24 orë, më shumë se katër herë nga ajo që do të shihte zakonisht gjatë prillit dhe majit. Autoritetet urdhëruan punën dhe studimin në distancë në zonat e prekura të enjten dhe të premten. Rrugët drejt zonave luginore të prirura për përmbytje u mbyllën, ndërsa njerëzve iu kërkua të qëndronin larg zonave malore, shkretëtirave dhe detare. Shkencëtarët e lidhën reshjet rekord që goditën Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Omanin dy javë më parë me ndryshimet klimatike.

Një ekip prej 21 shkencëtarësh dhe studiuesish, nën  iniciativën World Weather Attribution, zbuloi se ndryshimi i klimës po shkaktonte reshje ekstreme në të dy vendet – të cilat zakonisht bien gjatë viteve të El Niño – midis 10 dhe 40% më intensive sesa në periudha kohe pa ngrohjen globale. Gjatë një periudhe prej më pak se 24 orësh, Emiratet e Bashkuara Arabe përjetuan reshjet më të mëdha të shiut që nga fillimi i regjistrimeve 75 vjet më parë. Dubai përjetoi shiun e barabartë me më shumë se një vit e gjysmë në atë kohë.