E rëndë/ Greku rreh 12-vjeçarin shqiptar për shkak të origjinës (VIDEO)

257
Sigal

Një 12-vjeçar me origjinë shqiptare është rrahur mbrëmjen e së hënës në Peristeri të Greqisë nga babai i shokut të klasës. Mediat vendase kanë njoftuar burri e ka sulmuar djaloshin, kjo pasi ky i fundit kishte pasur një zënkë me djalin e tij, duke qenë se ai e kishte ofenduar me fjalë të rënda dhe poshtëruese. Në një video të publikuar nga mediat vendase shihet se si burri e ka përplāsur përtokë djaloshin ku e ka gōditur dhe më pas e ka sharë. 12-vjeçari është dërguar menjëherë në spital ndërsa familja e tij e ka denoncuar rastin si një sulm rācist duke thënë se djali i tyre shpesh bullizohet nga shokët e klasës. Ata janë shprehur se do të përpiqen që ta dërgojnë djalin e tyre në një shkollë tjetër, pasi rasti i fundit i ka shqetësuar.