Donald Trump shpenzon 115 milionë USD, nxjerr sloganin e ri: Në 2024 kthehem në Presidencë, marrim Senatin dhe Dhomën

176
Sigal

Donald Trump është rikthyer fuqishëm në politikën amerikane. Ish-presidenti ka nisur fushatë në mbështetje të kandidatëve republikanë për zgjedhjet e pjesshme (mesme) për në Senat dhe në Kongres, duke shpenzuar 114 milionë USD.

“Shpëto Amerikën” është slogani i ri i Trump, që duket se do të përdoret edhe në zgjedhjet presidenciale të vitit 2024.

Ndërsa Trump ka mbetur jashtëzakonisht i zbuluar për planet e tij, mbrëmë pa shenjën më të qartë se ai po i kushton vëmendje presidencës kur mbajti një tubim ‘Save America’ në terrenin e quajtur me vend të festivalit Thunder në Firence, Arizona, vetëm një orë larg me makinë në jug-lindje të Phoenix.

Mijëra mbështetës të tij vërshojnë ‘Trump 2024!’ Flamujt morën pjesë në ngjarje, e cila kishte folës të ftuar, duke përfshirë Kari Lake, të faturuar si ‘kandidati i miratuar nga Donald J Trump për Guvernator të Arizonës’ dhe biznesmeni Mike Lindell, i njohur si ‘djaloshi i jastëkëve’ sepse ai e bëri pasurinë e tij duke shitur çarçafë. Lindell ka shpenzuar 25 milionë dollarë (18 milionë £) duke u përpjekur – pa sukses – për të provuar se zgjedhjet e vitit 2020 ishin të manipuluara.

Slogani i ri i Trump-it “Save America” u shfaq plotësisht në tubim – i vendosur në podium dhe në pankarta të valëvitura nga mbështetësit.

Trump menjëherë u dërgoi një email miliona ndjekësve të tij në uebsajtin e tij ‘Save America’ duke e quajtur Rounds si ‘wake’ dhe një ‘RINO’ (Republikan In Name Only).

Në mënyrë të pabesueshme, Trump ka krijuar një ‘arkë lufte’ zgjedhore prej 115 milionë dollarësh (84 milionë £) përmes donacioneve të dërguara në faqen e tij të internetit.

Pavarësisht se u ndalua nga faqet e mediave sociale si Facebook dhe Twitter për përhapjen e dezinformatave rreth zgjedhjeve, Trump vazhdon të ketë ndikim të madh në zemrën e Amerikës.

“Ky është viti që ne do të rimarrim Dhomën e Përfaqësuesve dhe Senatin. Ne do të rimarrim Amerikën dhe kjo është kaq e rëndësishme. Në vitin 2024 ne do të rimarrim Shtëpinë e Bardhë”, tha ai.

Trump u ndal edhe te 6 janari i 2021 për të cilën po hetojnë disa komisione të propozuar nga demokratët. Trump risolli në vëmendje zgjedhjet e 3 nëntorit 2020, ku ai ripohoi se ato u vodhën dhe në fakt, hetimet duhet të përmbaheshin tek zgjedhjet, pasi kryengritjet të cilat u finalizuan në 6 janar, ishin si pasojë e 3 nëntorit.

“Pse nuk po hetojnë 3 Nëntorin, zgjedhjet e manipuluara dhe të vjedhura, prej të cilave nuk do të ketë kurrë një demokraci të lirë dhe të drejtë. Kryengritja e vërtetë ndodhi në ditën e zgjedhjeve, më 3 nëntor. Mos harroni kurrë, arsyeja pse demokratët dhe mediet mashtrojnë dhe kryejnë gjueti shtrigash nuk është se ata mendojnë se populli amerikan është me ta, por ata e dinë se njerëzit në fakt janë kundër tyre”, tha ish-presidenti.