Dikur epiqendra e COVID-19 / Sot Wuhani promovon turizmin

218
Sigal

Wuhan brenda 1 viti ka ndryshuar së tepërmi. Kinezët duket se famën që morën prej COVID-19 po përpiqen ta shndërrojnë në një tërheqje për turistët.

Janarin që lamë pas, Wuhan u bë qyteti epiqendër i virusit vdekjeprurës teksa kujtojmë rrugët bosh, ushtrinë në rrugë si në një gjendje lufte apo rasti shkatërrimi nga një bombë bërthamore.

Sot Wuhan ka vendosur nën kontroll COVID-19 dhe po përpiqet të ringrihet duke u përpjekur të afrojë turistë. Qyteti kinez me popullsi thuajse sa Londra duket se nuk është vetëm një ish qytetet epiqendër i COVID-19 por ka asete me vlera që turistët duhet t’i vizitojnë.