Dalin detaje të tjera për vrasjen e kineastes në xhirimet e ‘Rust’

134
Sigal

Detaje të reja kanë dalë në dritë për vrasjen aksidentale të kineastes Halyna Hutchins në shirimet e filmit “Rust”.

Plumbi që Alec Baldwin gjuajti, mund të ketë qenë një plumb i bërë vetë që një blindues i New Mexico e furnizoi nga një film i mëparshëm ku municioni i improvizuar përdorej për të trajnuar aktorët në polygon, thuhet në dokumentet gjyqësore të dorëzuara të martën.

Detektivët po hetojnë nëse Seth Kenny, një veteran 51-vjeçar i Hollivudit, i cili supozohej t’i siguronte filmit plumba fals, mund të ketë dërguar plumba të ricikluar nga një grup i mëparshëm, sipas një deklarate të paraqitur nga Zyra e Sherifit të Qarkut Sante Fe.

Hetuesit atje vazhdojnë të hetojnë vdekjen e Hutchins dhe nuk kanë ngritur ende ndonjë akuzë penale.

Hetuesit e New Mexico kanë leje për të kontrolluar biznesin e Kenny PDQ Arm & Prop, LLC, një dyqan municionesh në një qendër tregtare Albuquerque, për të përcaktuar nëse plumbi që vrau Hutchins përputhet me ndonjë që Kenny ka në magazinë, sipas Los Angeles Times.

Urdhri thotë se Kenny kontaktoi autoritetet në fund të muajit të kaluar dhe u tha atyre se plumbat e vërtetë në set mund të kenë qenë plumbat e bërë me dorë që ai mori vite më parë nga një mik, i cili gjithashtu ishte babai i përgjegjëses fillestare të armëve të filmit “Rust”, Hannah Gutierrez Reed.