Ballina Bota dhe Rajoni Çmimet e gazit shënojnë rekord në SHBA, Biden fajëson Putin-in

Çmimet e gazit shënojnë rekord në SHBA, Biden fajëson Putin-in

62
Sigal

Çmimet mesatare të gazit në SHBA arritën një rekord të ri të martën, sipas kalkulatorit të çmimeve.

Këtë të martë, kostoja mesatare kombëtare e një galloni të rregullt benzinë ​​arriti në 4,523 dollarë. Kjo kryesoi rekordin e së hënës prej 4,483 dollarësh, i cili nga ana tjetër kishte mposhtur rekordin e së dielës prej 4,470 dollarësh.

Çmimi vjen teksa Bashkimi Evropian shkon drejt sanksioneve të naftës ndaj Rusisë në mes të pushtimit të Ukrainës nga Kremlini. Ai gjithashtu vjen në mes të inflacionit rekord të lartë, me indeksin e çmimeve të konsumit që arriti në 8.3% në prill , duke qëndruar pranë nivelit të lartë të marsit në 40 vjet.

Shtëpia e Bardhë ka fajësuar presidentin rus Vladimir Putin për çmimet e larta rekord të gazit në SHBA.