Caktohet ora e takimit të presidentit Trump me Kim Jong un

543
Sigal

Shtëpia e Bardhë ka zbardhur orën e takimit mes presidentit Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un. Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders tha se takimi historik do të realizohet në më 12 qershor në orën 09:00 sipas orës lokale në Singapor

Ajo tha se përgatitjet për samitin vazhdojnë shumë mirë.

“Jemi përgatitur në mënyrë aktive për takimin e 12 qershorit midis presidentit dhe udhëheqësit të Koresë së Veriut,” tha Sanders të hënën. “Ndihemi sikur gjërat po vazhdojnë të ecin përpara, dhe një përparim i mirë është bërë”.

Sanders tha se ekipi  i Shtëpisë së Bardhë, i cili përmban staf ushtarak, sigurie, teknike dhe mjekësore, tashmë është në terren në Singapor.

Ata po “finalizojnë përgatitjet dhe do të qëndrojnë në vend deri në fillimin e samitit”, tha Sanders.

Zëdhënësja u përgjigj edhe në lidhje me pyetjen për letrën e Kim të pranuar nga Trump. Ajo tha se nuk do të hyjë në përmbajtjen e letrës por sipas saj shprehjet në letër “kanë treguar se janë në rrugë të drejtë”.

Ndërsa lidhur me pyetjen se “SHBA-të do të vazhdojë apo jo fushatën e presionit në maksimum ndaj Koresë së Veriut”, Sanders tha se sanksionet ndaj këtij shteti do të mbesin aktive derisa Gadishulli Korean të pastrohet nga armët bërthamore.